Wiedza

Odrodzenie gleby —> Katarzyna Roj

Data publikacji
17.07.2024

Potrzebujemy polityki glebowej i uspołecznienia troski o glebę! Takie są wnioski z rozpoznania przeprowadzonego przez BWA Wrocław Galerię Sztuki Współczesnej i grupę projektową Centrala w ramach „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie”. Punktem wyjścia była historia Wrocławskich Pól Irygacyjnych i postulat uruchomienia tzw. wyobraźni metabolicznej mieszkańców miast, gotowych na akceptację dyskomfortu, z jakim wiążą się brudne procesy, takie jak oczyszczanie ścieków czy produkcja nawozu. „Odrodzenie Gleby: Wydepty” to wizja miasta, które uznaje glebę za żywą istotę, buduje relacje pomiędzy zachodzącymi w niej procesami a mieszkańcami.
Liczne spotkania, kwerendy, wizyty studyjne i rezydencje zrealizowane w ramach projektu zaowocowały propozycją prototypu – „Glebak” będzie miał swoją premierę 17 lipca we Wrocławiu, a o tym jak powstawał rozmawiamy z Katarzyną Roj, kuratorką projektu i wicedyrektorką BWA Wrocław.
Rozmawiała: Bogna Świątkowska, www.nn6t.pl
Rozmowa ukazuje się jako część cyklu „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie”, projektu o charakterze artystyczno-badawczym, którego celem jest poszukiwanie nowych rodzajów komfortu.

Na zdjęciu: Miejski Kompostownik we Wrocławiu, 2023, fot. Simone De Iacobis / grupa projektowa Centrala

Słuchaj Rozmowy

Inne zasoby

Zobacz Raport Raport

Wypij Morze

Zobacz Raport Raport

Odrodzenie gleby / Soil Rebirth

Zobacz Raport Raport

Ćwiczenia z (dys)komfortu. Jak mikrodziałania mogą przyczynić się do budowania dobrostanu społeczności?

Zobacz Raport Raport

Wspólnotowy Kosmodrom. Transformacja instytucji kultury po komfortocenie

Zobacz Raport Raport

Porastanie + ambasada natury