Klony. Biodróż spacer z Michałem Książkiem.
SpacerStart Parku Ujazdowskim, przy klonie koło rzeźby „Ewa”: Mapy
15 października, godz. 10:00
Biodróż to nowe słowo wywiedzione od greckiego bios (życie, tryb życia) i polskiego droga/dróżka. Termin ten stworzył Michał Książek, przyrodnik i pisarz, autor wydanego niedawno „Atlasu dziur i szczelin”, poświęconego dzielnej wielkomiejskiej przyrodzie.
W ramach szukania nowych rodzajów komfortu – zabierze nas na spotkanie z klonami, które jesienią oszałamiają przebogatą gamą barw. Będziemy chodzić po Skarpie Warszawskiej i przyglądać się drzewom. Będziemy postępować zgodnie z definicją biodróży.
Start o 10:00 w Parku Ujazdowskim, przy klonie koło rzeźby „Ewa”: https://maps.app.goo.gl/3F78vCw6admpLRVF9
Zapisy: bec@beczmiana.pl
Biodróż to rodzaj pieszej wycieczki, w czasie której uwaga osób uczestniczących poświęcona jest wszelkim napotkanym bios i ich interesom życiowym. Takie podejście ma pomóc wejście w rolę jednego z wielu lokalnych bios piszących wspólny scenariusz. Bios w biodróży to na przykład drzewo, owad, grzyb, roztocze, ssak, roślina, skoczogonek (biobios), ale też człowiek (antrobios).
Biodróż pozwala na nowo zobaczyć miejsca uważane za znajome i nieciekawe, jak gdyby raz jeszcze je zamieszkać. Można rozpocząć w każdym miejscu o każdej porze roku i dobry (również nocą, a nocna biodróż to biokturn).
Biodróż to także sposób życia, spędzanego na regularnych spacerach i wycieczkach, w czasie których dochodzi do powtarzania tych samych ruchów przynoszących satysfakcję, a nawet szczęście.
Bios z greckiego oznacza też tryb życia. Oznacza to, że tak jak trauma może zostać zapisana w ciele na skutek tragicznego przeżycia, tak też może zostać zapisana w nim radość podczas udanej biodróży.
Michał Książek – dyplomowany przyrodnik, pisarz. Laureat Silesiusa w kategorii debiut roku za Naukę o ptakach, za którą był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Za Jakuck. Słownik miejsca był w 2014 roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka, a dwa lata później zdobył tę nagrodę za esej Droga 816. Wydany w 2023 roku Atlas dziur i szczelin (wyd. Znak) to hymn na cześć miejskiej przyrody. Autor podróżuje po całej Polsce, pokazując sekretne życie przyrody rozprzestrzeniającej się wśród betonu, uczy nas dostrzegać bogactwo bioróżnorodnego sąsiedztwa.