Komfort, który nie zabiera.
Wystawa22. listopada 2023, środa, g. 17:30 otwarcie wystawy
Wystawa czynna do 16.01.2024, wstęp wolny
pon-sob 9:00-18:00, nd zamknięte, 21-31.12.2023 nieczynne
Oprowadzania autorskie: 2.12 (sobota), g. 13:00 Franciszek Buchner, 9.12 (sobota), g. 12:00 Zofia Soszyńska, 16.12 (sobota), g. 12:00 Miastonatura
Komfort wydaje się grą o sumie zerowej – ktoś musi mieć gorzej, żeby inni mieli lepiej. Najczęściej tych, którym jest gorzej jest znacznie więcej niż tych, którym jest lepiej. Jak uciec od tej reguły? Jak można przechwycić to równanie? Jak odejść od logiki tworzącej nierówności? Jak odzwyczaić się od toksycznego pożądania nieustannego dobrostanu?
W sytuacji kryzysowej uruchomienie kreatywności jest jedną z umiejętności kluczowych. Zasoby wyobraźni jakimi dysponują środowiska kreatywne mają potencjał rozwiązywania „twardych” problemów z różnych dziedzin, a na pewno inspirowania do zmiany sposobu myślenia, wyjścia z kolein przyzwyczajeń. Wyobraźnia jest zasobem, bez którego miasta ani społeczności nie mogą się rozwijać. Sztuka współczesna jest obszarem poszukiwania innowacji. Jest inkluzywnym obszarem poszerzającym udział we wspólnym działaniu na rzecz mądrzejszej przyszłości. Daje język, daje narzędzia, umożliwia zaangażowanie, wyczula na wspólnotę. Pozwala na sprawniejsze formułowanie nowatorskich modeli działania, bo uruchamia wyobraźnię i krytyczne myślenie.
Na wystawie proponujemy więc kilka ćwiczeń z wyobraźni dotyczącej komfortu, do których zaprosiliśmy osoby twórczo działające w różnych dyscyplinach: sztukach wizualnych, dizajnie, architekturze.
W wystawie udział biorą: Franciszek Buchner, Fundacja Miastonatura i Małgorzata Dembowska, Zofia Soszyńska
Franciszek Buchner (ur. 1985) – Fotograf, absolwent Katedry Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego prace pokazywane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (wystawa zbiorowa Gdyby dwa morza miały się spotkać, 2015), warszawskiej Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana (wystawy indywidualne Przedmioty własne artystów, 2015 oraz Architektura XXI wieku. Warszawa, 2011), galerii Raster w Warszawie (wystawa zbiorowa Salon Nowej Fotografii 2016) oraz na 10. Przeglądzie Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu (2012). W latach 2010-2014 współpracował z Galerią Czułość, gdzie prezentował wystawę indywidualną Ptaki, ryby, szczury (2014). Na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie, a zawodowo zajmuje się fotografią produktową i sesjami wizerunkowymi dla branży kreatywnej oraz dokumentacją wystaw i reprodukcjami dzieł sztuki.
Fundacja Miastonatura – utworzona w 2022 roku przez pracownię architektoniczną WXCA, działającą w przestrzeni miejskiej od kilkunastu lat. Bezpośrednim powodem założenia fundacji była potrzeba współtworzenia projektów społecznych, oddolnych i niekomercyjnych z zakresu urbanistyki, architektury, wystawiennictwa oraz zrównoważonego rozwoju. Dotychczasowa działalność społeczna architektów z WXCA polegała na współpracy z organizacjami społecznymi, takimi jak SARP i Fundacja Po Drugie, na zlecenie której powstał projekt domu dla usamodzielniających się matek na warszawskim Ursynowie.
Skład zespołu: Katarzyna Billik, Małgorzata Bonowicz, Michał Czerwiński, Małgorzata Dembowska, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska, Jakub Matela, Krzysztof Moskała , Szczepan Wrońsk. Konsultacje w zakresie komunikacji – Jan Jakiel
Zofia Soszyńska (ur. 1999 r.) – studiowała projektowanie mebla na Wydziale Architektury i Wzornictwa (2021–2023) na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Uzyskała dyplom licencjacki z architektury wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii (2021) i dyplom magisterski w zakresie projektowania mebla na Wydziale Architektury i Wzornictwa (2023) na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.