Wydarzenie

Glebobranie – prezentacja Glebaka i opowieści o miejskiej ziemi

Wydarzenie
Data
Godzina 17:00
Adres ulica Jemiołowa 46/48
Miasto Wrocław

Zapraszamy na spotkanie na Ryneczku Jemiołowa, podczas którego, w towarzyskiej atmosferze, opowiemy o tym, co zaobserwowaliśmy w ostatnich miesiącach i zaprosimy was na glebobranie. Tego dnia bowiem udostępnimy prototyp Glebaka – pojemnika wypełnionego glebą. Będziecie mogli ją wziąć ze sobą i posadzić w niej rośliny, uzupełnić doniczki, etc. Naszą intencją jest wskazanie, że gleba jest dobrem wspólnym, a nie towarem. Glebak jest punktem wyjścia do rozmowy o konieczności opracowania polityki glebowej w polskich miastach.

Uwaga! Jeżeli masz doświadczenie z glebą lub wiesz jak ją karmić i utrzymywać w zdrowiu; jeśli nic nie wiesz o glebie, ale z dziwnych powodów Cię fascynuje; jeśli gleba to dla Ciebie uniwersum, nie brud, jeśli bliskie jest Ci kompostowanie – to spotkanie dla Ciebie!

☄ Glebobranie
☄ Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (Centrala) oraz Katarzyna Roj i Joanna Sokalska (BWA Wrocław)
☄ miejsce: Ryneczek Jemiołowa, ul. Jemiołowa
☄ możesz zabrać swój własny worek na glebę
☄ wstęp wolny

Świat, który istnieje pod naszymi stopami wytwarza zaskakującą różnorodność życia. W łyżeczce zdrowej gleby, jak pisze Matthew Evans*, znajduje się więcej żywych istot niż ludzi na Ziemi. Istoty te tworzą ze sobą powiązania, które są kluczowe do życia na lądzie. Żywa, zdrowa gleba pozwala roślinom komunikować się ze sobą, zatrzymuje i odprowadza wodę lepiej niż gleba uboga, magazynuje też więcej dwutlenku węgla. Większość dzikich pszczół gniazduje w glebie, od mikrobów glebowych pochodzi większość naszych antybiotyków. Mycobacterium vaccae to występująca w ziemi bakteria tlenowa, która w kontakcie z ssakami, w tym ludźmi, wyzwala w nich produkcję serotoniny. Nasza kultura oparta jest o topos ziemi, grudę rodzimej gleby rzucano na trumnę lub pakowano w zawiniątko jako towarzyszkę podróży. Wrocław ma wiele legend poświęconych glebie, jak ta o czarnoziemach sprowadzanych z terenów dzisiejszej Ukrainy. Za to prawdą jest, że w jego regionie rodziło się rolnictwo biodynamiczne.

To tylko kilka powodów dla których w 2023 roku, wspólnie z grupą projektową Centrala, zaczęliśmy w BWA Wrocław rozwijać nasze zainteresowania związane z glebą. Poznaliśmy się wcześniej – przy projekcie Pole regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne, w ramach którego Centrala spekulowała o przyszłości dawnej miejskiej oczyszczalni ścieków. W ubiegłym roku spotkaliśmy się trzykrotnie, we Wrocławiu i Berlinie, podczas wizyt terenowych. Szukaliśmy wiedzy na tematy związane z miejską glebą i poznaliśmy zarówno systemowe, jak i alternatywne sposoby jej utrzymania.

Tu przeczytasz więcej o naszych postulatach: https://bwa.wroc.pl/compost-mama-i-sanatoria-hummusu…/

*Matthew Evans, Soil: The incredible story of what keeps the earth, and us, healthy, 2021

________________________
Partner wydarzenia: Bazar Bizarre