Piknik w Cyklarium Słoboda
Piknik w „Cyklarium Słoboda”, czyli praktyczny wymiar sąsiedzkości natury w Białymstoku w ramach Laboratorium Badań nad Szczęściem po Komfortocenie rozpocznie się w samo południe, w sobotę, 12 października 2024 roku na kampusie Politechniki Białostockiej.
Każdy mieszkaniec Białegostoku może przyjść na teren kampusu Politechniki Białostockiej od strony ulicy Świerkowej (trzeci wjazd od Zwierzynieckiej) ) lub od strony budynków PB przy ul. Wiejskiej 45, by wspólnie ze studentami i pracownikami Galerii Arsenał poznać nową przestrzeń zieleni nieformalnej, która zamieniła się w „Cyklarium Słoboda”, w miejscu, gdzie jeszcze w początkach XX wieku istniała wieś Słoboda, później włączona w obręb Miasta Białystok.
Na miejscu czekać będą hamaki, siedziska z siana, ze słomy i z pieńków, kompostowniki czy instalacja dźwiękowa i drobny poczęstunek.
Piknik jest uwieńczeniem dwuletniej pracy nad projektem „Sąsiedzkość natury w Białymstoku. Cyklarium Słoboda na kampusie Politechniki Białostockiej” w ramach szerszego przedsięwzięcia „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie”.
Cyklarium Słoboda (nazwa upamiętniająca istniejącą tu wcześniej wieś) na obszarach zieleni nieformalnej w obrębie kampusu Politechniki Białostockiej to wielofunkcyjna przestrzeń zaprojektowana przez osoby studenckie z Politechniki Białostockiej i młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu przy wsparciu koordynatorek i koordynatorów związanych z tymi instytucjami. Została zorganizowana w systemie modułowym; z jednej strony wykorzystuje zastane warunki naturalne, z drugiej – jest architektonicznie zaprojektowana.
Teren posłuży do prowadzenia badań przez koła naukowe zajmujące sią szeroko pojętym kształtowaniem środowiska, a jednocześnie będzie ogólnodostępny dla mieszkańców miasta – podnosząc świadomość ekologiczną wszystkich użytkowników. Można go będzie również wykorzystywać w czasie zajęć dydaktycznych Politechniki.
Moduły będą adaptować się do istniejącej już zieleni. Są zbudowane z materiałów trwałych, służących przez lata, lub biodegradowalnych, pochodzenia naturalnego. Ich konstrukcja jest inspirowana rzemiosłem oraz tradycyjną architekturą Podlasia – charakterystycznymi połączeniami drewna, splotami wikliny, strzechami. To nawiązanie do lokalnego kontekstu projektu. Rozwiązania te mogłyby być dowolnie dobierane także na innych terenach, poza Politechniką Białostocką, w zależności od zasobów danego obszaru zieleni nieformalnej, warunków glebowych i świetlnych czy potrzeb społeczności mieszkającej w okolicy.
Piknik w „Cyklarium Słoboda” zaplanowany jest w godz. 12-14.