PostKomfort Party: Rozmowy o komforcie
Wydarzenie7 STOLIKÓW i 7 TEMATÓW
PostKomfort Party to rotacyjne rozmowy stolikowe z ekspertami i ekspertkami w różnorodnych dziedzinach. Punktem wyjścia są tematy korespondujące z tematem cyklu „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie”.
Jak to działa?
O 18:00 startuje dyskusja na zaproponowany przez osobę prowadzącą temat i toczy się przez ok. 25 minut, potem gong i zmieniamy stoliki. Każdorazowo przy stoliku siedzi ok. 10 osób.
Jak wziąć udział? Sprawdź od jakiego tematu chcesz zacząć uczestnictwo – maksymalnie w czasie całego wydarzenia dasz radę się przysiąść do 4 stolików.
Zapisy: https://forms.office.com/e/AfnwBWGcZG
Liczba miejsc ograniczona.
STOLIK 1
TEMAT: Przysiądź się! Jakie są zalety towarzyskości?
Marcelina Gorczyńska & Kamila Falęcka (Turnus)
Przysiadanie się, to zaczyn towarzyskości. Czym jest dziś towarzyskość i jak ją kultywować? Jaka jest rola wydarzeń artystycznych w kreowaniu sprzyjającej atmosfery dla nawiązywania relacji? Jak tworzyć miejsca, które dają przestrzeń dla towarzyskich spotkań?
Turnus – niezależna grupa artystyczno-kuratorska prowadzona przez Kamilę Falęcką i Marcelinę Gorczyńską od 2020 roku. W 2023 roku otworzyła w Warszawie przestrzeń galeryjną, która łączy różnorodny program wystaw i wydarzeń z przestrzenią kawiarnianą jako platformą spotkań towarzyskich budujących wspólnotę doświadczeń.
STOLIK 2
TEMAT: Ile jest pór roku?
Małgorzata Kuciewicz & Simone de Iacobis (Grupa Projektowa Centrala)
Dawniej rozróżniano 12 pór roku, rozpoznawano znacznie więcej subtelnych zjawisk pogodowych. Dziś, wobec postępujących niekorzystnych zmian klimatu, stawiamy pytania o możliwość kształtowania mikroklimatów, o bioróżnorodność, o termodynamiczne współzależności różnych form życia, o wpływ materiałów, z jakich człowiek tworzy swoją architekturę na tworzenie komfortu zamieszkiwania dla wszystkich istot.
CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, tworzą projekty pod hasłem „Amplifikacja natury” oparte na badaniach relacji pomiędzy architekturą i procesami przyrodniczymi. Architektura jest dla nich przepływem, nie tylko statyczną formą; a grawitacja, cyrkulacja wody, zjawiska atmosferyczne czy astronomiczne – jej budulcem. W architekturze łączącej intymną, ludzką skalę ze skalą planety widzą narzędzie, które pomaga dostroić się do rytmu otaczającego nas świata, wzmacniać nasze poczucie łączności z naturą, otwierać na doświadczanie jej zanikających cyklów, kierować uwagę na związek mikrozdarzeń z przemianami zachodzącymi w skali Ziemi. CENTRALA wygrała konkurs FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości (2021). Duet prezentował swoje projekty na Biennale Architektury w Wenecji (2018, 2023), London Design Biennale (2021), Triennale Architektury w Lizbonie (2022), Gwangju Biennale (2023). Od 2017 roku współpracuje z Charkowską Szkołą Architektury.
STOLIK 3
TEMAT: Jak pachnie szczęście?
Monika Opieka
Zmysł węchu jest najsilniejszym, a jednocześnie najbardziej niedocenionym i przebodźcowanym zmysłem – krajobraz zapachowy w jakim się poruszamy jest bardzo złożony. Współczesne środowisko zapachowe to głównie mieszanina produktów ubocznych działania człowieka, zapachy antropocenu, doznania zmysłowe projektowane przez korporacje. Jak lepiej i bardziej świadomie posługiwać się węchem? Jak szukać zapachów, które nas wzmocnią?
Monika Opieka – artystka olfaktoryczna. Swoją twórczość opiera na przekraczaniu granic w sztuce sensorycznej. Tworzy hybrydy zapachowe współpracując z artystami. Łącząc zebrane we flakonach pachnące bogactwo natury z ludzką wyobraźnią pobudzoną zmysłami, tworzy instalacje artystyczne i perfumy naturalne.
STOLIK 4
TEMAT: Zabawy dla dorosłych?
Magdalena Małachowska i Teresa Otulak
Dlaczego gry i zabawy sa potrzebne nam wszystkim, bez względu na wiek? Jakie płyną z nich korzyści dla dorosłych? Jak ich używać by dawały nam wsparcie, pełniły rolę odświeżającą, były podpórkami do rozwiązywania naszych problemów? Życie na żywo to gra składająca się z 30 kart – każda z nich to zaprojektowana interakcja międzyludzka. Zagrajmy w życie!
Magdalena Małachowska – strateżka i badaczka. Doktorat z ekonomii uzyskała w obszarze innowacji usługowych i sieciowania. Specjalizuje się w projektowaniu zmiany. Działa na styku wielu dyscyplin. Wykłada metodykę projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Bada zależności i powiązania pomiędzy ludźmi a systemami. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Media Dizajn, gdzie zarządza międzynarodowymi projektami z obszaru zrównoważonego projektowania. Inspiracje czerpie z nauki i sztuki oraz od swoich dzieci. Używa wyobraźni i w zaufaniu współtworzy multidyscyplinarne tandemy. Finalistka konkursu Dobry Wzór. Pracowała z wieloma firmami i organizacjami, zarówno w Polsce i za granicą, m.in. Very Human Services, FuxBlau, Asseco, Oriflame, Urząd Miasta w Szczecinie, Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu, Gdynia Design Days i wiele innych.
Teresa Otulak – artystka, projektantka, wykładowczyni. Pracuje multidyscyplinarnie przy projektowaniu produktu, przestrzeni, sztukach wizualnych, kuratorowaniu. W swojej pracy porusza się w obszarze dizajnu spekulatywnego, nowych kierunków wystawiania sztuki i kondycji człowieka współczesnego. Aktualnie bada zjawisko świętowania w kontekście projektowania wydarzeń. Współpracowała m.in. z infuture.institute, Gdynia Design Festival, Łódź Design Festival, Biennale Warszawa. Laureatka Mazda Design, Najlepszych Dyplomów ASP, Festiwalu Młode Wilki. Finalistka konkursu Dobry Wzór, Artystycznej Podróży Hestii, In Out Festival, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
STOLIK 5
TEMAT: Międzypokoleniowy (dys)komfort?
Grzegorz Święch
Czy dialog międzypokoleniowy to fanaberia czy konieczność? Kto w tym międzypokoleniowym układzie i do kogo musi się dostosować? Czy istnieje „język” w którym mogą się porozumieć wszystkie pokolenia? A może ten podział to czysta fikcja?
Grzegorz Święch – współzałożyciel i członek zarządu Fundacji OFF school, współtwórca Domu Spokojnej Młodości. Tworzy, wspiera i wdraża projekty edukacyjne potrzebne społecznie. Manager z ponad 25-letnim doświadczeniem poziomu executive w biznesie i organizacjach pozarządowych. Mentor młodzieży, konsultant i doradca dla zarządów spółek i organizacji pozarządowych. Terapeuta psychosomatyczny (Somaticl Experiencing® (SE). W roku 2024 trafił na listę najlepszych w Polsce edukatorów/ek seksualnych SEXED100, współorganizowaną przez Forbes Women i SEXED.pl. Ekspert Karty Praw Dziecka w biznesie przy Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
STOLIK 6
TEMAT: Czym dzisiaj jest bezpieczeństwo?
Paweł Wodziński
Temat bezpieczeństwa zdominował w ostatnim czasie debatę publiczną i narracje polityczne. Obecne w przekazie publicznym wizje globalnej wojny na wyniszczenie oraz nieuchronnej katastrofy klimatycznej wzbudzają lęk i wprowadzają poczucie zagubienia. Bezpieczeństwo stało się hasłem, wokół którego skupia się uwaga społeczna i które mobilizuje do działań politycznych. Ale zmusza ono także do podejmowania dalekosiężnych decyzji dotyczących osobistego bezpieczeństwa czy komfortu własnego życia. Na ile jesteśmy skłonni zaakceptować radykalne środki bezpieczeństwa? Jak odróżnić prawdziwe zagrożenie od propagandy strachu? Jak nie dać się zmanipulować opowieściom o narastającym zagrożeniu?
Paweł Wodziński – reżyser, kurator, eseista. Dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy (2014-2017) oraz Biennale Warszawa (2017-2022), interdyscyplinarnej instytucji działającej na styku sztuki, teorii, badań i aktywizmu. Członek zarządu Fundacji Biennale Warszawa. Analizuje i poddaje krytycznej refleksji współczesne relacje między władzą polityczną a kapitałem, angażuje się w tworzenie systemowych alternatyw. Autor kilkudziesięciu spektakli, m.in. Solidarność. Rekonstrukcja (2017), Solidarność. Nowy projekt (2017), Globalna wojna domowa (2018) oraz tekstów publikowanych m.in. w „Dialogu” czy polskiej edycji „Le Monde diplomatique”. Współkurator obydwu edycji Biennale Warszawa Zorganizujmy naszą przyszłość! (2019) oraz Widzące kamienie i przestrzenie poza Doliną (2022).
STOLIK 7
TEMAT: Czy jesteśmy gotowi na starość?
Marcel Andino Velez
Demograficzny niż w naszej części świata z jednej strony, a wydłużający się wiek życia z drugiej strony, powodują, że ludzi starych i niesprawnych, dotkniętych demencją będzie coraz więcej. Jak opiekować się ludźmi starymi? Jak przygotować się na spotkanie własnej starości?
Marcel Andino Velez – koordynator i konsultant ds. opieki geriatrycznej, certyfikowany opiekun medyczyny, wiceprzewodniczący Zarządu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, pracuje w Fundacji Greenpeace Polska, autor powieści „Świeccy” (Wydawnictwo WAB, 2022). W latach 2007-2019 wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.