Wydarzenie

Spółdzielnia Kultura – samozatrudnion_, ale nie sam_

Dyskusja
Data
Godzina 18:00
Adres Wolska 46/48
Miasto Warszawa

 listopadzie br. zarejestrowana została Spółdzielnia Kultura, której misją jest poprawa warunków życia i pracy osób pracujących w kulturze oraz branżach kreatywnych.

Celem Spółdzielni będzie przede wszystkim poprawa warunków pracy w prekarnych zawodach twórczych, ale także stworzenie platformy do działań wspólnotowych i reprezentacyjnych, której w Polsce brakuje.

Spółdzielnię założyło grono inicjatorów i inicjatorek tego pomysłu w Polsce z Fundacji AvantArt, Fundacji Bęc Zmiana, PLZ Spółdzielni oraz Spółdzielni Smart Germany. Spółdzielnia Kultura będzie funkcjonować w znanym modelu spółdzielczym Smart, którego sieć zrzesza 100 tys. osób członkowskich w Belgii, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Austrii, Hiszpanii i Francji.
Osoby zrzeszone w już istniejących spółdzielniach Smart są freelancerami, którzy fakturują swoją pracę przez spółdzielnię. Spółdzielnia zapewnia swoim członkom i członkiniom umowę o pracę, opiekę księgową i inne benefity, poprawiając tym samym komfort pracy w zawodach freelancerskich.

Spółdzielnia Kultura będzie zrzeszać osoby z branży kreatywnej i kulturalnej. Została powołana jako platforma wsparcia i sieciowania dla zawodów artystycznych. Może m.in. prowadzić biuro publicznych zamówień artystycznych czy oferować przestrzenie pracy twórczej na abonament. Jej celem będzie też szukanie nowych rynków i źródeł finansowania pracy artystycznej i kreatywnej.

Jakie będzie dawała korzyści? Jak do niej przystąpić?
O Spółdzielni Kultura opowiedzą jej współzałożyciele: Joanna Erbel i Kostas Georgakopulos

dr Joanna Erbel – socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych i budowania miejskiej odporności. Dyrektorka ds. protopii CoopTech Hub, członkini Zarządu PLZ Spółdzielni. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Spółdzielni MOST. Członkini Rady Fundacji Rynku Najmu. Autorka książek Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej (2020) oraz Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze (2022) oraz powieści foresightowej – Jak Henryk zdobył władzę (2023). Współpracowniczka Fundacji A/typika, działającej na rzecz neuroróżnorodności.

Kostas Georgakopulos – muzyk i producent, prezes Fundacji Avant Art, dyrektor międzynarodowego festiwalu Avant Art realizowanego od 17 lat we Wrocławiu i od 8 lat w Warszawie, dyrektor międzynarodowych projektów Fundacji Avant Art, które były realizowane w Niemczech, Austrii, Węgrzech, Francji, Turcji, Rosji, Litwie, Łotwie, Norwegii i Japonii.