Wydarzenie

Woda? Mamy jej w bród!

Dyskusja, Wydarzenie
Data
Godzina 12:00
Miasto Gdańsk

Woda – coś, co wydaje się oczywiste, ale czy na pewno wiemy o niej wszystko? Jak zmienia się nasza świadomość o jej zasobach i jakości?

22 czerwca odbędzie się wydarzenie poświęcone wodzie pitnej i wyzwaniom, jakie niesie jej malejąca dostępność. 🌊

fot. Łukasz Unterschuetz

Dopiero w ostatnich latach świadomość zagrożeń związanych z jakością i ilością wody zaczęła się zwiększać. Maleją zasoby pitnej, rosną stany morskiej, a każdy z tych faktów pociąga za sobą określone problemy. 

Co tak naprawdę wiemy dziś o wodzie? Czego uczymy nasze dzieci i jak w porównaniu z rzeczywistością wypada wiedza, którą sami przyswoiliśmy w dzieciństwie? Zapraszamy na wydarzenie, które poświęcone będzie tematowi wody pitnej i jej malejących zasobów w obliczu realnego zagrożenia zalaniem Pomorza przez Bałtyk.  

Podczas wydarzenia 22 czerwca, spotkamy się z: 

Tymonem Zielińskim, naukowcem z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN), który poprowadzi warsztat smakowania wody. 

Anniką Brunner z berlińskiej organizacji Atiptap (https://atiptap.org/en/) angażującej się w promowanie picia wody kranowej i ograniczanie sprzedaży wód konfekcjonowanych. Annika pojawi się ze specjalnym stoiskiem organizacji i opowie o jej działalności. 

Natalią Brylowską, socjolożką i specjalistką od foresightu miejskiego, która przeprowadzi wśród uczestników ankietę dotyczącą ich nawyków, zwyczajów i przekonań związanych z wodą. 

Marianną Marszałkowską, artystką która przygotuje instalację artystyczną będącą jednocześnie prototypem narzędzia edukacyjnego. Instalacja-prototyp reprezentować będzie gdańską odsłonę Laboratorium podczas wystawy w Rondzie Sztuki w Katowicach (wrzesień 2024).  

Wątki środowiskowe pojawią się również podczas artystycznego Laboratorium Performatywnego, na jakie zapraszamy do IKM tego samego dnia, 22 czerwca, w godzinach 18.00-22.00. W programie wydarzenia znalazły się koncerty, perfomans, instalacje artystyczne oraz finisaż prezentacji prac Zorki Wollny i Krzysztofa „Arszyna Topolskiego.  

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny