Wpólnota miedzygatunkowa. Sąsiedzkość natury w Białymstoku. Wykłady.
Wykłady11 października 2023, godz. 17:00 Joanna Erbel, godz. 18:15 Natalia Siódmak
11.10.2023 (środa), godz. 17:00
Joanna Erbel – Jak wychylić się w przyszłość i nie stracić równowagi. O potencjałach prototypowania w czasach niepewności.
Żyjemy w czasach, w których potrzebujemy odzyskać wpływ na naszą rzeczywistość. Jednak myślenie o przyszłości, która jest niepewna sprawia, że może nam się zakręcić w głowie. Dlatego zamiast skoku w nieznane warto wychylić się w przyszłość i zobaczyć świat, jaki się zna, z innej perspektywy, a następnie znaleźć w nim miejsce dla siebie. Może się wydawać, że jest to trudne zadanie bo kryzysy, które przechodzimy mają zasięg globalny, jednocześnie pojawiają się już nowe teorie ekonomiczne i wizje świata, które dają „instrukcje obsługi” na te turbulentne czasy. Przyszłość jest w naszych rękach i to od nas zależy, nie tylko w jakim świecie będziemy żyć za kilka i kilkadziesiąt lat, ale również – co zostawimy kolejnym pokoleniom. Ta odpowiedzialność może przerażać ale wiemy, że bezczynność to droga do katastrofy. Musimy więc wziąć odpowiedzialność za naszą przyszłość i już teraz zacząć prototypować nowe rozwiązania. Prowadzić nas powinny nasze wartości i przekonanie, że tylko współpraca osób różniących się od siebie pozwoli nam znaleźć dobre rozwiązanie. Podczas wykładu Joanna Erbel pokaże jakie ścieżki rozwoju wyłaniają się z analizy współczesnych trendów. Jak powiązać globalne procesy z lokalnymi potrzebami oraz budować odporność w oparciu o tożsamości związane z danym miejscem. Opowie również jak nowa spółdzielczość – korzystająca z siły tradycji i otwarta na rozwiązania – może budować podstawy dla ekonomii przyszłości.
11.10.2023 (środa), godz. 18:15
Natalia Siódmak, Zetpety – Jak zaprojektować zmianę? Dizajn ekocentryczny.
W ramach spotkania porozmawiamy o przykładach projektowania rozwiązań na rzecz przyszłości w obszarze ekocentrycznego dizajnu. Zadamy sobie pytanie: ”Jak zaprojektować zmianę?”, odpowiedzi zaś poszukamy w ramach projektowania w zgodzie z naturą. Poniżej znajdziecie szczególnie interesujące nas wątki:
1. Jak zaprojektować zmianę?
1.1 Co było przed plastikiem? Co zamiast plastiku?
– powrót do epoki przedpolimerowej – przegląd rozwiązań cyrkularnych: od butelek zwrotnych po obiegi zamknięte w domu i przestrzeni publicznej
– biomateriały zastępujące plastik – przegląd najciekawszych projektów z odpadów rolniczych, przemysłowych, domowych
– opakowania jadalne, „znikające”, samorosnące
1.2. Co zamiast kupowania? – sposoby na nadmierną produkcję
– „dzielmy się” – ekonomia współdzielenia: „podzielnie”, „givboxy”, „sharecary” – co oznaczają te terminy? Jak działają te rozwiązania?
– naprawianie zamiast kupowania i powrót do tradycji rzemieślniczych
– nurt „degrowth” – wzrost ekonomiczny inaczej
1.3. Recykling i upcykling –odpowiedzialność producenta czy użytkownika?
2. Projektowanie w zgodzie z naturą – dizajn biofiliczny
2.1.Dobroczynne działanie naturalnych materiałów
– przegląd projektów dbających o człowieka wykorzystujących naturalne materiały
2.2. Jak działa natura w naszym otoczeniu
– projektowanie wnętrz i instytucji publicznych z uwzględnieniem dobroczynnego wpływu roślin na człowieka
2.3. Natura najlepszą projektantką
– rozwiązania w dizajnie naśladujące naturę – biomimikra, biomimetyka
2.4. Naturalne obiegi zamknięte – samoregulujące i samooczyszczające się rozwiązania dla domów i miast
Joanna Erbel – socjolożka, działaczka miejska. Założycielka Fundacji Blisko. Od 2007 roku działa aktywnie w Warszawie na rzecz wzmacniania społeczności lokalnej, podnoszenia poziomu partycypacji społecznej i jakości miejskiej demokracji, wspierania zrównoważonego rozwoju miasta oraz promowania dobrych rozwiązań w zakresie polityki mieszkaniowej. Od października 2016 r. bierze udział w pracach Okrągłego Stołu ds. adaptacji do zmian klimatu w ramach projektu „Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej” realizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Unię Metropolii Polskich oraz Verband Region Stuttgart. Od października 2016 r. Członkini Zespołu Programowego stołecznego programu „Rozwoju dialogu i komunikacji społecznej” prowadzone przez Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Od listopada 2015 r. członkini Grupy Roboczej ds. społecznych przy procesie aktualizacji strategii rozwoju Warszawy – Warszawa 2030. Od 2011 członkini Kongresu Ruchów Miejskich (KRM), od 2013 w Zarządzie Koordynacyjnym KRM. Jest współautorką uwag do Założeń Krajowej Polityki Miejskiej. W ramach Kongresu Ruchów Miejskich zajmuje się głównie kwestiami partycypacji oraz polityki mieszkaniowej. Jest członkinią Rady Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji przy Prezydencie Miasta Słupska. W 2012 roku w ramach inicjatywa Grupa Obrońców Baru Prasowego brała udział we współtworzeniu ram do konkursu profilowanego z przedstawicielami Zarządu Dzielnicy Śródmieście. W 2013 była Pełnomocniczką obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej „Stop Podwyżkom Cen Biletów ZTM”. Członkini inicjatywy Otwarty Jazdów oraz Targowa 2.0. Od 2016 roku we współpracy z partnerami społecznymi oraz samorządowymi realizuje cykl seminariów „Polityka mieszkaniowa w XXI w. Dobre praktyki dla polskich miast”. Celem cyklu jest pokazanie alternatyw mieszkaniowych, które mogą zostać wdrożone przez polskie samorządy. fundacjablisko.pl
Natalia Siódmak – ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i projektowanie w School Of Form. Po latach zajmowania się upcyklingiem zwróciła się w kierunku materiałów naturalnych, przedpolimerowych. Współpracuje z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, gdzie wdrożyła projekt „Zdrój” – naturalny filtr do wody.
Od 2012 roku prowadzi warsztaty o tematyce ekologicznej w instytucjach kultury i na festiwalach dizajnu. Ważniejsze wystawy i realizacje warsztatowe: Przepis na mały dizajn BWA Dizajn Wrocław 2013; Brave Fixed World Łódź Design Festival 2014; Tajsa BWA Tarnów 2014; Na nowo śmieci Galeria Arsenał Poznań 2018; Lekcja dizajnu BWA Tarnów 2018; Gdynia Design Days 2018, 2021 i inne. Zetpetydesign